Projekt PALUSTRIS 2018 (by Martin Vavřík)

MENU
Odchyty rákosníků zpěvných na podzimním tahu

Metodické pokyny pro kroužkovatele, účastnící se projektu v roce 2015
Data odchytu Hlavními daty odchytu budou sobotní a nedělní rána v tomto pořadí:
  • 11.+12.07.2015 - pokus o odchyt prvních tažných ptáků
  • 18.+19.07.2015 - zachycení nástupu tahu
  • 25.+26.07.2015 - první vrchol tahu (dospělí ptáci)
  • 31.07.+01.08.2015 - druhý vrchol tahu (mladí ptáci)
  • 08.+09.08.2015 - zachycení poklesu tahu
Odchyty budou probíhat i během dalších nocí, budou však hodnoceny samostatně. V rámci víkendu proběhne odchyt během alespoň jedné noci (pokud to podmínky počasí dovolí). V případě nepříznivého počasí bude operativně stanoven náhradní termín odchytu.
Počet a délka sítí NOVÁ ÚPRAVA METODIKY: Po dohodě během prvních odchytů nebude tvar linie a počet sítí omezen, je ovšem třeba poznamenávat celkovou délku natažených sítí, případně odlišit sítě podpůrné. Původní znění metodiky: Počet a délka sítí budou libovolné, základem ale bude zalomená sestava s aparaturou cca 2 m od vrcholu zalomení. Do základního odchytu se pro možnost srovnání budou zaznamenávat počty ptáků odchycených 12 m od spojovací tyče u aparatury na obě strany, počty chycené do dalších sítí nebo částí sítí budou odlišeny.
Použitá aparatura Při odchytech bude využita aparatura odpovídající výkonem zhruba aparatuře k odchytů křepelek, tedy cca 15-25 W. Použití slabších reproduktorů by mělo být vyloučeno.
Doba a záznam odchytu Standardní odchyty začnou zhruba dvě hodiny před východem Slunce a skončí hodinu po východu Slunce. Kontroly budou prováděny po 30 minutách. Pozor! Rozdíly v době východu Slunce mezi západem a východem ČR jsou 22-24 minut! Pro každý odchyt by si proto měl kroužkovatel stanovit čas východu Slunce pro svou lokalitu a tím se řídit - využívat budeme tuto online kalkulačku. Záznam odchytu tak bude obsahovat údaje o šesti kontrolách + odchytech před a po těchto kontrolách. Pokud by tento záznam byl pro některé kroužkovatele obtěžující, mohou jej vypustit - takové odchyty však nebude možné zařadit do zpracování dynamiky tahu v průběhu noci.
Použitá nahrávka Základní nahrávkou pro odchyt rákosníků zpěvných bude tato: Tato nahrávka obsahuje mix zpěvu rákosníka zpěvného, proužkovaného a velkého, v sezóně 2014 byla velmi úspěšná pro odchyt všech čtyř druhů (včetně rákosníka obecného). Stopa rákosníka zpěvného je oproti ostatním druhům zesílena.
Výběr lokality Vzhledem ke snaze podchytit noční tah rákosníků je ideální umístit odchytové stanoviště mimo velké rákosiny do místa předpokládané tahové cesty. Pokud bude jako stanoviště využita rákosina, je třeba to posléze do záznamu doplnit. Podle všeho noční odchyty nejsou umístěním ovlivněny tolik, jak se dalo původně očekávat.
Co zaznamenávat u odchycených jedinců Abychom využili materiálu, který se nám dostane do rukou, budeme zaznamenávat co nejvíce znaků. Nicméně nechceme odchyty komplikovat kroužkovatelům, kteří se neradi zapojují do podrobnějších měření. Proto budou znaky rozděleny do dvou kategorií:

Povinné znaky:

  • věk - blíže viz připravovaná část metodiky
  • délka křídla - pozor na malé rákosníky, u kterých přistoupí povinně další míry
    • u ptáků s křídlem pod 65 mm - změřit vždy kosterní délku zobáku, délku zářezu na krajní letce, zaznamenat ve formuli křídla kam spadá krajní (2.) letka a kam spadá její zářez, změřit rozdíl délky krajních a středních rýdováků a provést fotodokumentaci
  • pelichání letek - vždy přesně zaznamenat a provést fotodokumentaci

Nepovinné znaky (přesto doporučené)

  • délka zobáku (kosterní) - důležitý znak pro odlišení ptáků podobných rákosníkům obecným
  • délka zářezu na druhé letce - další důležitý znak pro odlišení ptáků podobných rákosníkům obecným
  • formule křídla - kam zasahuje zářez na 2. letce, opět důležitý znak pro odlišení ptáků podobných rákosníkům obecným; kombinace tří zmíněných znaků a délky křídla umožňuje určit prakticky všechny nejisté rákosníky
  • tučnost - jen orientačně pro případné odlišení místních a protahujících ptáků začátkem sezóny
  • pelichání - pelichání tělního opeření, pelichání rýdováků
  • skvrny na zobáku - u nejistých mladých (1K) ptáků zaznamenat úroveň kontrastu skvrn na jazyku

Křídlo mladého rákosníka zpěvného