Projekt PALUSTRIS 2018 (by Martin Vavřík)

MENU
Odchyty rákosníků zpěvných na podzimním tahu

Představení
Oba druhy jsou výrazně menší než rákosník zpěvný a obvykle i menší než rákosník obecný, na fotce si všimněte prvního odlišného znaku - tmavé skvrny na spodní čelisti zobáku; rákosník obecný a zpěvný mají spodní čelist zobáku světlou.
RÁKOSNÍK PLAVÝ
(Acrocephalus agricola)
RÁKOSNÍK POKŘOVNÍ
(Acrocephalus dumetorum)

Malý, neproužkovaný rákosník, ovšem s výraznou kresbou hlavy - unikátní kombinace v Evropě umožňuje určit velkou část ptáků na první pohled (foto Arend Wassink; birdsofkazakhstan.com).

Mnohem větší oříšek, až na pár drobných znaků vypadá jako malý rákosník obecný, jen s mnohem méně kontrastní kresbou (foto John Lowrie Irvine; whalsaybirddiary.co.uk).

Rákosník pokřovní - hnízdní areál (atlas EBCC, http://s1.sovon.nl/ebcc/eoa/).

Rákosník plavý - hnízdní areál (atlas EBCC, http://s1.sovon.nl/ebcc/eoa/).

Rákosník plavý - zálety mimo areál výskytu (vlevo jarní, vpravo letní a podzimní); klikněte pro zvětšení.

Rákosník pokřovní - zálety mimo areál výskytu (vlevo jarní, vpravo letní a podzimní); klikněte pro zvětšení.

Formule křídla
I ve formuli křídla najdeme znak, který nás hned upozorní na to, že v ruce držíme raritu - zářez na vnějším praporu nemá jen třetí letka, ale přinejmenším ještě čtvrtá (u rákosníka pokřovního i pátá), navíc je krajní (druhá) letka výrazně kratší než vrchol křídla.

Rákosník plavý - zářezy na vnějších praporech tří letek a velmi krátká krajní letka (foto Martin Cade, http://www.portlandbirdobs.org.uk).

Rákosník pokřovní - zářezy na vnějších praporech dvou letek, na třetí letce je zářez také, jen slaběji vyvinutý; nápadně kratší krajní letka (foto Ayuwat Jearwattanakanok, https://ayuwat.wordpress.com).

Rákosník zpěvný - zářez na vnějším praporu jediné letky, krajní (druhá) ruční letka téměř dosahuje vrcholu křídla; ve srovnání s rákosníkem obecným typické bělavé lemy ručních letek (foto Matt Slaymaker, http://http://ibc.lynxeds.com/).

Rákosník obecný - zářez na vnějším praporu jediné letky, krajní (druhá) letka také téměř dosahuje vrcholu křídla; na rozdíl od rákosníka zpěvného chybí světlé lemy ručních letek (foto Marc Illa, http://2.bp.blogspot.com/).

Kresba hlavy a zobáku
Soustřeďte se na nadoční proužek - jak výrazný je a jak daleko zasahuje, případně nakolik splývá s očním kroužkem. K tomu posuďte relativní délku zobáku a kresbu dolní čelisti.

Rákosník plavý - výrazný nadoční proužek sahající za oko, kontrastní díky tmavším stranám temene, velká tmavá skvrna na dolní čelisti zobáku.

Rákosník pokřovní - nadoční proužek výrazný před okem, ale nesahá za oko, spodní čelist zobáku je světlejší.

Rákosník zpěvný - nevýrazný nadoční proužek před okem podobného odstínu jako oční kroužek; zobák silný a krátký.

Rákosník obecný - oční kroužek kontrastnější než nadoční, slabě naznačený jen před okem; zobák dlouhý.

Ocas
Ocas vzácných druhů rákosníka je mnohem kulatější, podobnější ocasu cvrčilek. Změřte o kolik krajní rýdováky přesahují střed ocasu (na složeném ocase samozřejmě).

Rákosník pokřovní - má nejkulatější ocas, krajní rýdováky jsou o 4 až 11 mm kratší.

Rákosník plavý - ocas je o něco méně kulatý, ale stále výrazněji než u našich druhů, krají rýdováky jsou o 3,5 až 8 mm kratší.

Rákosník zpěvný - ocas jen nepatrně zakulacený, často se světlými lemy krajních rýdováků.

Rákosník obecný - ocas jen nepatrně zakulacený.